RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA

DAMÚZA

Neděle

24. 11. 2024
15:00

TVŮRCI

Dramatizace:

Filip Jevič

Režie:​

Filip Jevič​

Scénografie a loutky:​

Kamil Bělohlávek​

Hudba:​

Marek Bělohlávek​

Produkce:

Damúza

O INSCENACI

Ronja, dcera loupežníka, švédské autorky Astrid Lindgrenové, patří ke klasickým dílům světové literatury pro děti. Je to jeden z mála dětských příběhů, ve kterém je hlavní hrdinkou a hybatelem dění dívka.

Vypráví o rodícím se přátelství Ronji a Birka, dětí náčelníků dvou znepřátelených
loupežnických rodů Mattisovců a Borkovců. Kvůli stupňující se nesnášenlivosti svých otců opustí děti domovy a odejdou spolu žít do divoké lesní přírody, obývané nelítostnými větrnicemi, mámivými bludičkami, skřítky šedivíky a čumbrky.

Je to ale také příběh Ronji a jejího otce Mattise, příběh o lásce otce a dcery, o konfliktech,zavržení a odpuštění, příběh dvou generací, který přináší poselství, že dětští hrdinové dokáží svými činy změnit nefunkční svět dospělých k lepšímu.
Inscenace kombinuje principy činoherního a loutkového divadla a nového cirkusu, za
doprovodu živé hudby a navazuje na předchozí úspěšný realizovaný projekt Studia DAMÚZA a režiséra Filipa Jeviče Bajaja aneb Hledá se hrdina!, který získal řadu prestižních ocenění a zazářil na tuzemských loutkových festivalech.

ÚČINKUJÍCÍ

Performeři:

Miroslava Bělohlávková, Richard Fiala, Adam Jarchovský, Marek Bělohlávek

ZÁKLADNÍ INFORMACE

120 minut i s přestávkou

8 let a jejich rodiče

červen 2021

MÉDIA

Dominik Melichar, Hadrián – Zpravodaj festivalu REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové

„Inscenace je určena pro děti od osmi let. Výraznými hereckými výkony a celkovou dynamikou vyprávění ale bez nadsázky k sedačce přiková i rodiče. Emoční koktejl, který eskaloval v okamžiku, kdy zatvrzelý Mattis přes den odmítající Ronjino jméno třeba jen vyslovit, ji v noci ze spaní volá, pak bezpochyby nejednoho nekamenného otce nenechá chladným. Budiž napsáno, že Ronja, dcera loupežníka, patří v dětském programu mezi vrcholy festivalu.“

VIDEO

FOTO